یکی از مولفه های ایرانی که در تمام جهان به عنوان نماد ایران شناخته می شود فرش دستبافت است. فرش دستبافت ایرانی زیباترین و منحصربه فردترین فرش در تمام دنیاست. بسیاری از خانواده ها از فرش ماشینی با اینکه تنوع و قیمت مناسبی دارد استقبال نمی کنند؛ چون معتقدند فرش دستبافت روح زنده ای دارد و به فضای منزل زیبایی و شکوه می بخشد. اماشستشوی فرشدستبافت ریزه کاری ها و حساسیت هایی دارد که حتما باید به آنها توجه کرد.
برای شست وشوی فرش دستبافت اول باید نوع آن مشخص شود. فرش دستبافت انواع مختلفی دارد. فرش پشمی فرشی است که پرز آن پشمی باشد. فرش پشمی فرش دستبافت معمولی محسوب می شود. اما فرش ابریشمی فرش دستبافت درجه یک است. فرش ابریشمی خود چند نوع دارد و بسته به میزان استفاده از ابریشم تمام ابریشم، گل ابریشم و کف ابریشم نامیده می شود.
فرش دستبافت در اندازه های مختلفی بافته می شود. قالی، قالیچه، کلگی، کناره، ذرع و نیم و ذرع و چارک، پشتی، پادری و تابلو فرش انواع فرش دستبافت هستند که بر اساس اندازه نام گذاری شده اند.

شستشوی فرش دستباف

مراحل شست وشوی فرش دستبافت

شست وشوی فرش دستبافت بسیار اهمیت دارد. اگر این کار به درستی انجام نشود فرش کیفیت اولیه و رنگ خود را از دست می دهد و جلوه آن از بین خواهد رفت. شست وشوی فرش دستبافت باید به صورت اصولی و دقیق انجام شود تا در عین حال که آسیبی به بافت آن نمی رسد اما همه آلودگی ها و لکه ها از روی آن پاک شود.
به طور کلی شست وشوی فرش دستبافت با استفاده از ماشین آلات مکانیزه توصیه نمی شود و بهتر است با همان روش سنتی انجام شود. معمولا میزان رضایت مشتریان از یکقالیشوییبستگی به نحوه شستن فرش دستبافت توسط آن قالیشویی دارد. حفظ حالت و کیفیت فرش اعتبار دوچندانی به قالیشویی خواهد بخشید.
اولین قدم در شست وشوی فرش دستبافت بازرسی فرش است. فرش باید از نظر میزان آلودگی، پوسیدگی و وجود لکه و حتی سوراخ بررسی شود تا قبل از غبارگیری و شست وشو اگر نیاز به رفو و ترمیم دارد این اقدامات انجام شود و بهترین روش شست وشو برای فرش انتخاب شود.
مرحله بعد غبارگیری از سطح فرش است. غبارها به شکل ذرات دوده، کربن و. به داخل پرزهای فرش نفوذ می کنند و با جذب کمترین رطوبت به صورت لکه های کثیف روی سطح فرش دیده می شوند. این لکه ها اگر تمیز نشوند در طول زمان باعث پوسیدگی فرش خواهد شد. آسیب دیگری که غبار و لکه ها به فرش دستبافت شما می زنند جذب ات موذی مثل بید است. در قالیشویی غبارگیری به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود. دستگاه های مکنده ابتدا با استفاده از یک برس نرم فرش را جارو می کنند و سپس غبار آنها جذب دستگاه می شود. شدت عمل دستگاه بر اساس نوع فرش تنظیم می شود تا پرزهای فرش از بین نرود و به بافت فرش آسیبی نرسد. دستگاه های دیگری هم در سال های اخیر برای غبارگیری مورد استفاده قرار می گیرد که با ساختار گردونه و حرکت دورانی تعداد زیادی فرش را غبارگیری می کنند.
دستگاه های شست وشو با استفاده از برس های گرد و بزرگ به آهستگی سطح فرش را با کمک مواد شوینده مناسب می شویند و آب هم با فشار مناسب فرش را آبکشی کرده تا مواد شوینده از قالی خارج شوند. برای آبگیری فرش دستگاه هایی وجود دارند که به روش گریز از مرکز و با حرکت دورانی آب را از فرش می گیرند. دستگاه در حین چرخش گرما هم ایجاد می کند تا به فرآیند خشک شدن فرش سرعت ببخشد.
البته بسیاری ازفرش شوییها فرش های دستبافت را با استفاده از روش سنتی و افراد متخصص می شویند تا آسیبی به فرش وارد نشود. فرش های ابریشمی بخاطر حساسیت ابریشم نیاز به مراقبت بیشتری دارند. قیمت شست وشوی قالی های ابریشم هم بیشتر است.
دمای آب به کاررفته برای شست وشو و نوع مواد شوینده برای حفظ رنگ و بافت فرش دستبافت از نکات مهمی است که قالیشویی ها در نظر می گیرند.

افزایش عمر فرش با نگهداری از ریشه فرش

آشنایی با مبلمان های کلاسیک

رفوگری فرش چگونه انجام می‌شود؟

فرش ,دستبافت ,شست ,های ,دستگاه ,ها ,فرش دستبافت ,شست وشوی ,می شود ,وشوی فرش ,استفاده از

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
bodybuildingstore agorablog011 eselacni somusic4 copywriter falatrtech umisignagnat karimi12 ngkhial negingkavir